همانطور که میدانید تولید منبت چوب هنری قدیمی است و در تمام کشورها و فرهنگ ها شناخته شده است. در مقالات قبلی توضیحی کوتاه درباره تولید منبت چوب در انواع فرهنگ ها ارائه کردیم. اما در این مطلب میخواهیم کمی درباره روند تولید این هنر زیبا بخوانیم.

ایجاد طرح اولیه و مدلسازی با خمیر

هنرمندان و مدلسازان متخصص از دسته افرادی هستند که باید مدل های جدید منبت چوب را پیدا کنند. برای تولید  منبت چوب آنها ابتدا طرحی را به صورت پیش نویس روی کاغذ رسم میکنند. سپس این طرح روی خمیر چرب یا پلاستی سین که خمیری مخصوص مدلسازی است پیاده میشود. مدل ساخته شده با استفاده از خمیر پلاستی سین به راحتی قابل تغییر شکل است. اساتید منبت کاری در این مرحله سعی میکنند طرح مدل را قبل از شروع منبت کاری روی چوب بهتر کنند. بعد از چندین ماه کار، میتوان مدل نهایی را به صورت برنزی قالب گیری کرد.

فرایند اصلی تولید منبت چوب در این مرحله آغاز میشود.

نمونه منبت چوب

انتخاب چوب مناسب و برش

مرحله اول انتخاب چوب های سالم است که معمولا شامل چوب افرا، لیمو یا چوب کاج سنگی میشود. همه این چوب ها استاندارد های بالای مورد نیاز را دارند. سپس چوب به شکل تخته ای برش داده میشود و به مدت چندین ماه انبار میشود. در این مدت چوب ها در اتاق های مخصوص خشک کردن چوب نگهداری میشوند. سپس این تخته ها به قسمت های کوچکتر برش داده میشوند. در این مرحله میتوان از پانتوگراف استفاده کرد.

مدل برنزی به صورت دستی اسکن میشود تا جاهای خالی مدل ایجاد شود. این قسمت های خالی بعدا توسط اساتید منبت کاری به صورت تکه تکه ایجاد میشوند. متخصص تولید منبت چوب از ابزار و چاقوهای مخصوص منبت در ابعاد و شکل های مختلف استفاده میکند تا به بهترین کیفیت ممکن دست یابد. نتیجه این مراحل چوب منبت کاری شده با ظاهر طبیعی چوب است.

این اشکال چوبی در مرحله ی بعد با مواد مختلفی مورد پرداخت و جلا قرار میگیرند.

درباره Admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 12 − 5 =