مبلمان بیشترین بخش از یک اتاق پذیرایی را تشکیل می دهد، بنابراین نخستین چیزی است که باید جای آن را انتخاب کنیم. گاهی اوقات به محض ورود به یک اتاق می شود فهمید که بهترین جای برای قرار گرفتن مبل و جای پایه مبل دقیقا کجاست، اما در برخی اتاق های دیگر تعیین آن به همین سادگی نیست. به عنوان یک قانون و اصل کلی معمولا مبل را در مرکز یا نقطه کانونی اتاق قرار می دهند، اما اگر یک نقطه مرکزی دقیق وجود نداشته باشد، چه کار باید بکنیم؟ در ادامه چند روش جالب را برای انتخاب بهترین مکان برای قرار دادن مبل بیان می کنیم.

چینش مبلمان

تعادل را در نظر بگیرید.

در هر زمانی که می خواهید اشیا و اثاثیه خود را بچینید، تعادل را در نظر بگیرید. وقتی که تعدادی جسم بزرگ و سنگین در یک طرف اتاق قرار می گیرند، بلافاصله عدم تعادل به چشم می خورد. از آنجایی که مبل ها معمولا خیلی بزرگ هستند و فضای زیادی را بر روی پایه مبل خود اشغال می کنند، نیازمند این هستیم که جسمی که از نظر وزنی با آن قابل مقایسه باشد برای حفظ تعادل اتاق در طرف دیگر قرار بگیرد. به همین دلیل است که شما اغلب می بینید که دو صندلی روبروی یک مبل قرار داده می شوند. صندلی ها با هم می توانند بالانس اتاقی که در آن مبل وجود دارد، را حفظ کنند.

الگوهای رفت و آمد را رعایت کنید

مبل های بزرگ که بر روی پایه مبل خود فضای زیادی از اتاق را به خود اختصاص می دهند، می توانند در رفت و آمد افراد تاثیر گذار باشند. نباید چیدمان اتاق به گونه ای باشد، که افراد برای گذشتن از آن نیاز به دور زدن های اجسام به تعداد زیاد داشته باشند و یک مسیر مارپیچ برای آمد و شد ایجاد شود. بسیار مهم است که حتما به اندازه فاصله پاها بین میزها و پایه مبل فاصله باشد. یک مسیر مشخص در داخل اتاق تعیین کنید، به گونه ای که افراد به راحتی بتوانند از یک طرف اتاق به طرف دیگر بروند.

چینش مبلمان

به مبل ها امکان نفس کشیدن بدهید.

معمولا مردم تمایل دارن که مبل ها را به دیوار تکیه بدهند. در بعضی اتاق ها به دلیل محدودیت ها در سایز و مساحت این یک امر اجتناب ناپذیر است، اما در بیشتر موارد امکان فاصله دادن بین مبل و دیوار اتاق وجود دارد. اگر در این مورد خانه شما چنین قابلتی دارد، حتما آن را امتحان کنید. قطعا تفاوتی که در تکیه دادن مبل به دیوار و فاصله داشتن آن ایجاد می کند، شما را شگفت زده می کند.

مکان های ایده آل برای جا گذاری مبلمان

در جلوی پنجره – اگرچه شما هیچ گاه نمی خواهید که جلوی پنجره را مسدود کنید، مبلی که جلوی پنجره قرار می گیرد به ویژه زمانی که پشت آن کوتاه باشد، یک منظره عالی را ایجاد می کند. فقط در نظر داشته باشید که حتما یک فاصله ۳۰ تا ۳۵ سانتی بین مبل و دیوار وجود داشته باشد که برای باز و بسته کردن پنجره مشکلی به وجو نیاید.

روبروی پنجره – اگر شما یک پنجره بزرگ زیبا در جلو یا پشت اتاق خود دارید، سعی کنید مبل خود را روبروی آن قرار دهید تا بتوانید از منظره بسیار رویایی که دارید و عناصر معماری ساختمان خود بهره کافی را ببرید.

روبروی قفسه ها – در بیشتر اتاق ها یک قفسه وجود دارد که در نقطه کانونی و مرکزی قرار گرفته است. از آنجایی که شما معمولا وسایل را روبروی نقطه مرکزی قرار می دهید، بنابراین روبروی قفسه ها یک مکان عالی برای قرار دادن پایه مبل و در نتیجه جای خوبی برای مبلمان می باشد.

روبروی یک مبل دیگر– از آنجایی که تعادل بصری نکته بسیار مهمی است، جایی بهتری از روبروی یک مبل دیگر برای قراردادن آن وجود ندارد. در اتاق های کوچکتر معمولا چنین کاری امکان پذیر نیست، اما در اتاق های بزرگ چنین چیدمانی می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد.

جلوی یک در – این جایگذاری شاید چندان مناسب طراحان تازه کار نباشد. به عنوان یک اصل کلی شما نمی خواهید که با قرار دادن مبل جلوی در مانعی برای آن ایجاد کنید و همچنین نمی خواهید که افراد پشت یک مبل رفت و آمد کنند. اگرچه ، اگر فضا به اندازه کافی داشته باشید و پشت مبل هم طراحی زیبایی داشته باشد، این الگو می تواند زیبا هم باشد.

چینش مبلمان

درباره Admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دو × سه =